استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

یکی از صنایعی که از مدل جدید کار­آفرینی تبعیت می‌کند، ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال است. آنچه که در صنعت ماینینگ قابل توجه است این است که در این صنعت نه تنها سرمایه ­داران بزرگ بلکه مردم عادی نیز به شیوه‌هایی می‌توانند با سرمایه‌های خود وارد شوند و درآمد ارزی داشته باشند.

 • برای استخراج ارز‌ دیجیتال به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟
 • ماینینگ(mining) چیست؟
 • آیا من هم می‌توانم به این صنعت وارد شوم؟
 • و…
 • آیا شما نیز چنین سوالاتی در ذهن خود دارید؟

تصور عامه‌ی جامعه از کار کردن، چیزی بیش از یک فعالیت فیزیکی تکراری نیست. اما به هر حال همه‌ی ما می‌دانیم که با وجود هوش مصنوعی و ربات­ها، دوره کار فیزیکی در کارخانه‌ها رو به اتمام است.

در آینده‌ای نزدیک وظیفه‌ی عمده انسان‌ها تنها استفاده از فکر و خلاقیت است و تنها اندک افرادی به کارهای سخت و طاقت­ فرسا ادامه می‌دهند.

در ادامه هر آنچه که لازم است درباره صنعت ماینینگ(mining) یا استخراج ارز دیجیتال بدانید با زبانی ساده و به صورت مرحله‌ای توضیح داده شده است. در نهایت می توانید به سوال‌هایی که در ذهن خود دارید پاسخ بدهید.

ماینینگ(mining) یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال به فرایندی گفته می‌شود که در آن می‌توانید از طریق حل معادلات دنیای بلاک­چین، با استفاده از رایانه‌ها، ارز دیجیتال به دست آورید.

ارزهای دیجیتال برخلاف اسکناس‌ها فاقد پشتوانه هستند. هیچ گونه مرکز یا بانکی وظیفه‌ی تولید آن را بر عهده ندارد؛ لذا لازم است تا افراد از طریق یک­سری فرآیندها به تولید آن کمک بکنند.

ماینر به چه کسی گفته می‌شود؟

فردی که با استفاده از تجهیزات و کامپیوتر‌ها به استخراج ارز دیجیتال می‌پردازد را ماینر می‌گویند. این افراد با به کارگیری دستگاه‌های ماینر، با قدرت محاسباتی بالا، به حل پازل‌های هش می‌پردازند تا بلاک‌های جدید به شبکه‌ی بلاک­چین اضافه کنند.

دستگاه ماینر چیست؟

در اینجا ماینر به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به استخراج ارز دیجیتال می‌پردازند. ماینرها امنیت شبکه را فراهم و تراکنش‌های بیت‌کوین را تایید می‌کنند. بدون استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، شبکه مورد حمله قرار می‌گیرد و ناکارآمد خواهد بود.

به طور کلی وظایف ماینرها به سه دسته زیر خلاصه می‌شود:

 •  صدور بیت‌کوین‌های جدید 
 • تایید تراکنش‌ها
 • امنیت
ماینینگ(استخراج ارز دیجیتال)

چرا باید ارز استخراج کنیم؟

مطمئنا شما با برخی فواید ارزهای دیجیتال آشنا هستید اما در زیر به چند مورد از فواید استخراج ارز دیجیتال اشاره شده است.

 1.  تسلط بیشتر افراد بر حریم خصوصی و امور مالی خود
 2.  کسب سود زیاد (البته به شرطی که تجهیزات درست انجام شود و شرایط لازم برای ماینینگ فراهم باشد. در این صورت درآمد ماینر بیشتر از هزینه‌های آن خواهد شد.)
 3.  ارزهای دیجیتال موضوعی جدید در دنیای اقتصاد و تکنولوژی هستند و آینده درخشانی خواهند داشت.

برای استخراج ارزهای دیجیتال(ماینینگ) به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

ماینینگ نیز مانند هر فعالیت دیگری به یک­سری تجهیزات نیاز دارد که بسته به گستردگی فعالیت شما می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال شامل:

 1. دستگاه استخراج بیت­کوین (ASIC): عوامل متعددی وجود دارند که هنگام خرید دستگاه ماینر باید به آن توجه کرد که در ادامه‌ی این مقاله به آن پرداخته شده است.
 2. کیف پول ارز دیجیتال: ماینر برای ذخیره و مدیریت ارزهای استخراج شده به یک کیف پول نیاز دارد.                                         برای آشنایی با انواع کیف پول کلیک کنید
 3.  اینترنت: در ماینینگ شما به اینترنت ثابت نیاز دارید. قطع و وصلی اینترنت می‌تواند اختلالات زیادی در فرایند ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال ایجاد کند لذا حتما به این موضوع در انتخاب اینترنت دقت کنید.
 4. برق، کابل و تجهیزات برقی مناسب: از آنجا که استفاده از برق خانگی و یارانه­ای برای استخراج ارز دیجیتال در ایران ممنوع است. لذا باید بتوانید برق مورد نیاز خود را از مراجع دولتی گرفته و مجوز استفاده از آن را دریافت کنید.
 5. تجهیزات تهویه و فن: دستگاه ماینر سروصدای زیادی دارد که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد لذا لازم است که به فکر یک­سری روش‌ها، از جمله استفاده از عایق صدا باشید.

همچنین دمای دستگاه‌های استخراج­ کننده ارز بسیار بالا می‌رود و شما باید به فکر راهکاری برای تعدیل دمای آن باشید تا از عمر دستگاه شما کم نشود.

انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال

فرایند ماینینگ به چند روش انجام‌پذیر است که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. در زیر به هر یک از این روش‌ها اشاره شده است.

روش اول: استخراج ابری (cloud mining):

یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین روش ماینینگ روش ابری است. این روش برای افرادی که سرمایه مالی کافی و یا علاقه‌ای جهت تهیه‌ی دستگاه‌های ماینینگ ندارند، اما قصد دارند به فعالیت ماینینگ بپردازند بسیار مفید است.

استخراج ابری فرآیندی است که در آن شما به شخصی (اغلب یک شرکت بزرگ) مبلغ مشخصی پول پرداخت می‌کنید و ماشین استخراج آن‌ها را که به آن دکل استخراج (rig mining) می‌گویند استخراج کرده و برای مدت توافقی از آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنید. در این مدت درآمد حاصل شده از دکل به کیف پول شما انتقال می‌یابد.

افراد (شرکت­هایی) که این خدمات استخراج ابری را ارائه می‌دهند معمولاً دارای امکانات استخراجی عظیمی با چندین مزرعه (ده‌ها یا صدها دکل انباشته­ شده که با هم کار می‌کنند) هستند و به خوبی می‌دانند که چگونه ارز رمزنگاری­شده را استخراج کنند.

انواع استخراج ابری

انواع استخراج ابری

استخراج ابری خود به دو روش رایگان و پولی قابل انجام است. اغلب افرادی که به دنبال استخراج ابری هستند از روش رایگان استفاده می‌کنند. اما روش پولی برتری‌هایی نسبت به روش رایگان دارد و سرعت آن نیز بالاتر است.

روش دوم: استخراج به کمک پردازنده مرکزی (CPU Mining)

در گذشته که استخراج ارز دیجیتال تازه آغاز شده ­بود، این روش طرفدار زیادی داشت و بسیار از آن استفاده می‌شد؛ اما با افزایش تعداد ماینر‌ها روز به روز استفاده از این روش کاهش یافت به طوری که امروزه تنها تعداد اندکی از این روش استفاده می‌کنند.

سرعت این روش بسیار پایین است و با وجود هزینه‌ی زیادی که دارد؛ درآمد بسیار اندکی ایجاد می‌کند. لذا از لحاظ اقتصادی نیز استفاده از این روش به صرفه نمی‌باشد.

با این وجود هنوز هم افرادی هستند که از این روش برای ماینینگ استفاده می‌کنند. زیرا این روش بسیار ساده است و تنها چیزی که نیاز دارد یک لپ­تاپ و چند برنامه و اینترنت است و هرکسی می‌تواند آن را انجام دهد.

همچنین افرادی که تازه می‌خواهند پا به عرصه‌ی ماینینگ بگذارند و آن را یاد بگیرند؛ اهمیتی به سودآوری کار نمی‌دهند لذا از این روش برای یادگرفتن کار استفاده می‌کنند.

روش سوم: استخراج به کمک پردازنده‌ی گرافیکی (GPU Mining)

استخراج ارز دیجیتال به روش GPU یکی از محبوب‌ترین و شناخته ­شده‌ترین روش‌های ماینینگ است. در این روش از دکل‌های GPU استفاده می‌شود. تهیه‌ی دکل‌های rig به هزینه‌ی زیادی نیاز دارد اما با این وجود نتیجه‌ی استخراج ارز دیجیتال به روش gpu درنهایت بسیار به صرفه و کارا است.

دکل‌های gpu از کارت‌های گرافیکی برای استخراج ارزها استفاده می‌کنند.

روش چهارم: استخراج به کمک دستگاه اسیک (ASIC Mining)

دستگاه‌های ASIC به طور خاص برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده اند.کارایی این روش نسبت به روش‌های دیگر غیر قابل مقایسه است و می‌تواند مقدار بسیار بیشتری ارز تولید کند.

باوجود کارایی بالای این روش، هرکسی نمی‌تواند از آن استفاده کند. زیرا بسیار بحث برانگیز هستند و استفاده از آن می‌تواند دردسر‌هایی ایجاد کند.

زمانی که این دستگاه‌ها برای اولین بار به بازار عرضه شدند؛ بسیاری از فعالان ماینینگ به آن اعتراض کردند و خواستار ممنوعیت آن بودند. زیرا این دستگاه به دلیل قدرت بالایش مقدار زیادی از ارزهای تولیدی را به خود اختصاص می‌داد. لذا افرادی که از سایر روش‌ها استفاده می‌کردند دچار ضرر شدند.

استراتژی‌های استخراج ارز دیجیتال

استراتژی‌های استخراج ارز دیجیتال

به طور کلی در ماینینگ دو استراتژی وجود دارد:

 • استفاده از مزرعه استخراجی (Mining Farm)
 • استفاده از استخر استخراجی (Mining Pool)

مزرعه استخراجی (Mining Farm) 

این روش را استخراج انفرادی نیز می‌نامند زیرا در این روش فرد توسط مرکز داده‌ای که از نظر فنی برای استخراج ارز دیجیتال ایجاد شده است استفاده می‌کند. این مزارع به کار و انرژِی مداوم و زیادی برای استخراج نیاز دارند و تجهیزات آن نیز بسیار هزینه­ بر است.

استخر استخراجی (Mining Pool) 

در این روش گروهی از ماینرها مزرعه‌های خود را به هم متصل می‌کنند و از این روش قدرت محاسبات ماینینگ را بالا برده و ارز بیشتری تولید می‌کنند و در نهایت سود کار میان آن‌ها به نسبت قدرت مزارعشان تقسیم می‌گردد.

این روش بسیار به صرفه است و کارایی بالایی دارد. به این روش استخراج اشتراکی نیز گفته می‌شود.

چه عواملی بر سودآوری ماینینگ موثر است؟

عوامل مختلفی بر روی سوددهی کار شما می‌تواند اثرگذار باشد اما از جمله مهمترین‌ها عبارتند از:

 1. هزینه برق مصرفی
 2. هزینه‌ تهیه‌ی دستگاه ماینر
 3. بازده دستگاه
 4. قیمت ارز استخراجی
 5. مالیات
 6. کارمزد استخراج

چگونه می‌توان سودآوری ماینینگ را در کار خود محاسبه کرد؟

برای این کار می‌توانید از «ماشین حساب‌های ماینینگ» استفاده کنید. سایت‌های زیادی هستند که این ماشین حساب‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در این ماشین حساب شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعاتی ازجمله نرخ هش، سختی شبکه، توان برق مصرفی دستگاه ماینر، کارمزد استخراج و… سود کار خود را محاسبه کنید.

ارزدیجیتال و ماینینگ

برای خرید یک ماینر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ماینرها انواع مختلفی با برندهای گوناگون دارند و از آنجا که عملکرد ماینر می‌تواند بر سود کار بسیار موثر باشد لذا انتخاب یک دستگاه با بیشترین بازدهی بسیار حائز اهمیت است.

هنگام خرید دستگاه ماینر به موارد زیر دقت کنید!

 • صدای دستگاه: شما باید با توجه به فضایی که برای ماینینگ در اختیار دارید دستگاه خود را انتخاب کنید تا صدای آن برای شما قابل کنترل باشد و موجب دردسر نشود.
 • برق مصرفی دستگاه: دستگاه‌های مختلف میزان مصرف برق متفاوتی دارند و شما باید دستگاهی را انتخاب کنید که بتوانید به روش قانونی و با بهینه‌ترین روش برق آن را تامین کنید و امنیت دستگاه را نیز تضمین نمایید.
 • تغییرات دمای دستگاه
 • هش ریت
 • قدرت دستگاه
 • وزن
 • کولینگ (تعداد و قدرت فن ها)
 • ابعاد

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

قانونی بودن یا نبودن ماینینگ به طور کلی به دو موضوع بستگی دارد:

 • قوانین کشور شما

استخراج ارزهای رمزنگاری­شده توسط دولت­های مختلف در سراسر جهان متفاوت دیده می‌شود. در حال حاضر ابر­قدرت‌های اقتصاد و تکنولوژی بیشترین سهم را از ماینینگ دارند.کشور چین که در ابتدا خرید و فروش بیت­کوین را ممنوع کرده بود؛ یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های دستگاه ماینر است و استخراج ارز دیجیتال را در مناطق ویژه اقتصادی آزاد کرده است. نزدیک به ۷۰٪ ماینینگ دنیا در چین انجام می‌شود.

وضعیت قانونی استخراج ارز دیجیتال در ایران

حجم زیاد بازار بیت­کوین نشان می‌دهد که بیت­کوین در سراسر دنیا از جمله ایران تقاضا دارد. از نظر نوع فعالیت، ماینینگ یک صنعت است اما به هیچ معدنی نیاز ندارد، مصرف آب ندارد و محصولی که تولید می‌کند از ارزش بیشتری نسبت به سایر صنایع برخوردار است؛ با این وجود مانند بسیاری دیگر از صنایع برق زیادی استفاده می‌کند.

لذا در حال حاضر بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران، به‌کارگیری بیت­کوین و ارزهای مجازی دیگر در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است و استفاده از آن در هیچ یک از معاملات کشور به رسمیت شناخته نخواهد شد.

افرادی که در ایران قصد استخراج ارز دیجیتال را دارند باید برای گرفتن مجوز به وزارت صمت مراجعه کنند. همچنین از تعرفه مشخص شده کشور برای ماینینگ استفاده کنند. در غیر این صورت کار استخراج غیرقانونی به شمار می‌آید و تجهیزات ماینر می‌تواند توسط دولت ضبط گردد.

 • روشی که از آن برای ماینینگ استفاده می‌کنید

استفاده از برخی روش‌ها در استخراج ارز غیرقانونی است. برای مثال عده‌ای از javascript در مرورگرها استفاده می‌کنند و یا بدافزارهایی را روی دستگاه کاربران

بی‌خبر نصب می‌کنند تا شبکه‌ی بلاک­چین را گول بزنند و یا قدرت دسنتگاه خود را بالا ببرند.

چرا همه مردم سراغ استخراج ارزهای دیجیتال نمی‌روند؟

چرا همه مردم سراغ استخراج ارزهای دیجیتال نمی‌روند؟

با آنکه ماینینگ می‌تواند بسیار پرسود باشد و به ظاهر نیز کاری ساده به نظر می‌رسد اما هرکسی نمی‌تواند به آن بپردازد زیرا:

 1. استخراج ارزهای دیجیتال به ماینرهایی با قدرت بسیار بالا و برق زیادی نیاز دارد که تامین این دو کاری سخت و هزینه ­بر است.
 2. با افزایش تعداد ماینر‌ها و گسترش صنعت ماینینگ در دنیا نرخ بازگشت سرمایه کاهش می‌یابد لذا ممکن است از نظر عده‌ای ورود به آن منطقی به نظر نرسد.
 3. قوانین و محدودیت‌های سختگیرانه‌ی دولت در ایران موجب شده که سرمایه گذاران علاقه‌ای به ورود به صنعت ماینینگ نداشته باشند.
 4. درآمد فرد ماینر به قیمت ارز استخراجی وابسته است و عوامل متعددی نیز وجود دارند که بر نرخ ارزهای دیجیتال اثرگذار هستند. لذا این فعالیت می‌تواند نوسان‌های زیادی داشته و سرمایه‌گذاری در آن بسیار پر ریسک باشد.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله توضیح داده شد؛ روش‌های مختلفی برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارند. اما قبل از همه چیز شما باید شرایط و امکانات خود را بررسی کنید و محاسبات لازم را انجام دهید تا بدانید که آیا فرایند ماینینگ برای شما سودده خواهد بود یا نه.

همچنین اگر تصمیم به خرید دستگاه‌های ماینر داشتید؛ حتما خوب درباره‌ی آن‌ها بررسی کنید و مدل‌های مختلف را بشناسید تا بتوانید بهترین دستگاه را متناسب با اهداف و شرایط خود انتخاب کنید.

اگر شما نیز درباره‌ی هر یک از مدل‌های دستگاه ماینر و یا شیوه‌های استخراج، تجربه‌ای دارید آن را در کادر زیر با ما به اشتراک بگذارید تا بتوان به افراد دیگری که قصد ورود به این صنعت را دارند کمک کرده و این صنعت را در ایران گسترش دهیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ به فرایندی گفته می‌شود که از طریق حل معادلات ارز دیجیتال را به دست می‌آورید.

به چه کسی ماینر گفته می‌شود؟

فردی که با استفاده از تجهیزاتی که وجود دارد به فرایند ماینینگ می‌پردازد، ماینر نامیده می‌شود.

چند روش برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد؟

۱. استخراج ابری ۲. استخراج به کمک پردازنده مرکزی ۳. استخراج به کمک دستگاه اسیک

چند استراتژی در فرایند استخراج ارز دیجیتال وجود دارد؟

به طور کلی در ماینینگ دو استراتژی وجود دارد: ۱. استفاده از مزرعه استخراجی (Mining Farm) 2. استفاده از استخر استخراجی (Mining Pool)

دیدگاه‌ خود را بنویسید