اصطلاحات فارکس

اصطلاحات فارکس

برای ورود به هر کاری ابتدا باید مفاهیم اولیه را به خوبی یاد بگیرید و بدانید که این بازار چگونه کار می‌کند در واقع باید زبان مشترک با سایر هم صنف‌های خودتان پیدا کنید اگر نه ادامه راه برای شما مشکل خواهد شد. من سعی می‌کنم در این مقاله به شما تمامی نکات و ادبیات این بازارا جهانی را آموزش دهم. برای آموزش اصطلاحات فارکس به زبان ساده با من همراه باشید.

جفت ارزها (SYMBOL) از اصطلاحات معروف فارکس به چه معنا است؟

از مهم ترین اصطلاحات فارکس می شود به جفت ارزها اشاره کرد؛ شما هر معامله را نسبت به یک ارز دیگر می‌سنجید مثلا شما هرگز به کسی توی بازار فارکس نمی‌گویید امروز دلار چند است؟! ولی در جامعه ایرانی چون تنها واحد تبادل با هر کالا یا خدماتی صرفا تومان / ریال هست؛ پس وقتی در مورد قیمت از کسی می‌پرسید: ناخودآگاه به تومان بهش ما پاسخ می‌دهد.

حالا فرض کنید در ایران غیر از واحد تومان / ریال واحدهای دیگری مثل دلار، یورو، پوند،لیر و… هم وجود داشت و شما به راحتی با هر واحد امکان خرید داشتید. چه اتفاقی رخ می‌داد! بله قیمت هر کالا و یا خدمات بر اساس هر واحد پولی متفاوت می‌شد.

در بورس جهانی دقیقا داستان به این شکل است و همه هر ارز نسبت به ارز دیگری قیمت گذاری می‌شود. مثلا می‌گوییم: امروز یورو نسبت به دلار افزایش قیمت داشت. جفت ارز ها Currency pair هستند. اصطلاحات فارکس مثل نقشه گنج می باشند؛ شما با استفاده از آنها می توانید به فارکس نفوذ کنید.

جفت ارزهای کراس اصلی Major

 در بازار فارکس ارزهای دولتی محبوب را با Major نمایش می‌دهند که بیشترین حجم معاملات را دارد و افراد دوست دارند ترجیحا همین جفت ارز ها را معامله کنند. به ارز اولی همیشه پایه Base currency می‌گویند. ارز دومی هم Quote currency خوانده می‌شود این قانون در همه دسته های یکسان هست. مثلا در جفت اولی یورو پایه محسوب می‌شود.

  • EUR/USD یورو در مقابل دلار آمریکا.
  • GBP/USD پوند | دلار آمریکا.
  • USD/CHF دلار آمریکا | فرانک سوئیس.
  • USD/JPY دلار آمریکا | ین ژاپن.
  • USD/CAD دلار آمریکا | دلار کانادا.

و در کل این ارزها کمترین کمیسیون و بالاترین نقدینگی را دارند.

جفت ارزهای کراس فرعی Cross

 سایر ارزهای دولتی دیگر به غیر از جفت‌های بالای جز دسته کراس یا Minor محسوب می‌شوند شاید معروف‌ترین این ارز ها دلار نیوزلند NZD و دلار استرالیا AUD باشند که با یکی از ارزهای بالایی قابل تبادل هست.

جفت ارزهای عجیب Exotic

سایر ارزهای دولتی که در ۲ دسته قبلی نیستند؛ جز این دسته عجیب‌ها قرار دارند. مثل: لیر ترکیه یا واحد پول سنگاپور و مکزیک، برزیل، نروژ و… که خیلی کم افراد معامله می‌کنند و کمیسیون بالایی هم برای شروع پوزیشن دارند.

فلزات گرانبها طلا و نقره 

امروزه با توجه به افزایش دلار و وضعیت اقتصادی شما باید با محبوب ترین اصطلاحات فارکس در دنیای جفت ارزها آشنا شوید، یکی از محبوب ترین جفت ارزهای FOREX تبادل طلا با دلار آمریکا است. طلا با نماد XAU است. البته طلا با سایر ارزهای دولتی مثل یورو هم قابل انجام است ولی خیلی در ایران رونق ندارد و افراد دوست دارند بیشتر روی دلار و طلا کار کنند چون با بازار ایران هم همخوانی بیشتری دارد. بعد از نقره XAG و سایر فلزات هم هست ولی جز نماد های کم طرفدار هستند.

اصطلاحات طلا و دلار

پوزیشن position

 از دیگر اصطلاحات فارکس می توان به پوزیشن اشاره کرد؛ایجاد معامله و دستور خرید و فروش را پوزیشن می‌گویند؛ یعنی وقتی یک معامله باز می‌کنید؛ می‌گوییم یک پوزیشن باز کرده ایم.

برای باز کردن یک پوزیشن شما باید ابتدا قانون خرید BUY و فروش SELL را درک کنید و احتمالا هرگز با این دید به بازار نگاه نکرده‌اید. وقتی در یک جفت ارز شما دستور خرید می‌دهید یعنی پیش بینی کرده‌اید که ارز اولی (پایه) افزایش قیمت پیدا خواهد کرد و زمانی که دستور فروش ایجاد می‌کنید یعنی جفت اولی اگر کاهش قیمت پیدا کند شما سود می‌برید. قبل از خرید و فروش  باید با اصطلاحات فارکس به طور کامل آشنا شوید.

فرض کنید در جفت ارز ماژور EUR/USD یورو در مقابل دلار آمریکا تحلیل کرده اید که قیمت یورو نسبت به دلار افزایش پیدا می‌کند پس BUY می‌گیرید و اگر یورو نسبت به دلار آمریکا با ارزش‌تر شود شما سود می‌کنید ولی اگر اشتباه تحلیل کرده باشید ضرر میکنید به همین سادگی! شما باید قبل از خرید و فروش در فارکس با تمامی اصطلاحات فارکس کامل آشنا شوید

اصطلاحات فارکس در خرید (BUY)

وقتی شما Long position (buy) می‌گیرید یعنی ارز اولی گران می‌شود و ارز دومی ارزان می‌شود که این جمله را به شیوه‌های مختلفی می‌توان گفت؛ ارز اولی تقاضا شده و ارز دومی عرضه شده است یا می‌توان گفت: قیمت ارز اولی نسبت به دومی افزایش پیدا کرده است در این حالت ما باید دستور خرید ایجاد کنیم.

اصطلاحات فارکس در فروش(SELL)

وقتی شما Short position (sell) می‌گیرید یعنی ارز اولی ارزان می‌شود و ارز دومی گران می‌شود که این جمله را به شیوه‌های مختلفی می‌توان گفت. ارز اولی عرضه شده و ارز دومی تقاضا شده است یا می‌توان گفت قیمت ارز اولی نسبت به دومی کاهش پیدا کرده است در این حالت ما باید دستور فروش ایجاد کنیم.

قیمت درخواستی Ask price

یعنی قیمتی که معامله گران برای باز کردن پوزیشن می‌بینند و با این نرخ بدون در نظر گرفتن کارمزد بروکر است پس همیشه با نرخ Bid price وارد معامله می‌شویم. در واقع قیمت واقعی + کارمزد برور = قیمت پیشنهادی Bid price می‌شود.

قیمت پیشنهادی Bid price

قیمتی که در بروکر یا کارگزاری اعلام می‌شود و شما همیشه با این نرخ باید دستور خرید یا فروش ایجاد کنید.

اسپرد Spread از رایج ترین اصطلاحات فارکس به چه معنا است؟

 یکی از اصطلاحات فارکس که به صورت رایج است و شما زیاد از آن می شنوید اسپرد است؛ اختلاف بین قیمت درخواستی و پیشنهاد اسپرد نامیده می‌شود که همان کارمزد هر بروکر هست البته معمولا این عدد در بروکرهای روسی مثل آلپاری و لایت فارکس ای مارکتس و روبو فارکس بیشتر از بروکرهای اروپایی است که در مقاله مقایسه برترین بروکرهای فارکس بررسی کرده ایم.

اسپرد Spread از رایج ترین اصطلاحات فارکس به چه معنا است؟

لات حجم معامله Lot 

در بازار بورس جهانی برعکس بورس ایران و صرافی‌های ارز دیجیتال همه چیز منظم و قانونمند هست و این باعث امنیت شده است یکی از برترین ویژگی‌های این بازار حجم تعیین شده است هر لات یعنی ۱۰۰.۰۰۰$ یعنی وقتی یک معامله یک لاتی باز می‌کنید یعنی ارزش معامله شما ۱۰۰.۰۰۰$ است. یک دهم لات ۰.۱ یعنی معالمه ای به ارزش ۱۰.۰۰۰$ و یک صدم لات ۰.۰۱ یعنی ۱۰۰۰$ است.

اهرم لورج Leverage

برای اینکه شما در بازار یک پوزیشن باز کنید نیاز به پولی زیادی دارید مثلا اگر قصد باز کردن یک معامله ۱ لات داشته باشید باید حتما ۱۰۰.۰۰۰$ موجودی داشته باشید برای همین به جای اینکه همه این پول را وارد کنید می‌توانید از اهرم استفاده کنید مثلا اگر اهرم شما ۵۰۰ باشد یعنی برای باز کردن یک معامله یک لات صرفا ۲۰۰ دلار کافی است تا یک معامله به ارزش ۱۰۰.۰۰۰$ ایجاد کنید.

مارجین Margin

موجودی مورد نیاز برای ایجاد یک معامله است که در اهرم توضیح داده‌ام یعنی برای ایجاد یک معامله یک لات ۲۰۰$ باید وارد معامله کنید به این مارجین می‌گویند.

مارجین آزاد Free Margin

میزان موجودی شما که در معامله وارد نشده است و به عنوان پشتیبان معاملات شماست تا زمانی که مارجین آزاد Free Margin معاملات شما بسته نمی‌شود.

پیپ Pips

به واحد حرکتی در بورس جهانی پیپ می‌گویند. درصد در اینجا مطرح نیست. هر پیپ معادل ۱۰ پیپت هست. اگر معامله ۱ لات باز کنید و یک پیپ بازار حرکت کند؛ شما ۱ دلار سود یا زیان می‌کنید اگر در جهت پیش بینی شما باشد ۱$ سود و اگر در خلاف پیش بینی شما پیش برود ۱ ضرر می‌کنید.

مدیریت ریسک Risk management

 یکی از اصطلاحات فارکس مدیریت ریسک می باشد که به معنی ریسک به اندازه موجودی حساب شما باید باشد مثلا یکی از استراتژی‌های مدیریت سرمایه باز کردن ۱ تا ۲ درصد از حجم پولی که در حسابتان دارید. اگر این کار درست انجام نشود کل موجودی شما نابود می‌شود.

حد سود Take profit

هدفی که برای کسب سود در پوزیشن تان انتخاب می‌کنید حد سود یا TP می‌گویند. مثلا شما در نظر دارید؛ در فلان قیمت بازار برسد و معامله شما را ببندد و با سود ایکس دلار خارج شوید.

حد ضرر Stop loss

 یکی از اصلاحت فارکس SL است این اصطلاح وقتی استفاده می شود که شما  در نظر دارید بیشتر از یک مبلغ مشخصی ضرر نکنید از حد ضرر استفاده می‌کنید که به آن SL می‌گویند مثلا شما در نظر دارید بیشتر از ۱ دلار سود و زیاد ندهید. برای همین از حد سود و ضرر در معاملات استفاده می‌کنید.

جمع بندی

تعداد اصطلاحات فارکس بسیار زیاد هستند و در این مقاله به مهم ترین و پرکاربردترین اصطلاحات فارکس اشاره شد. در صورتی که قصد دارید وارد بازار فارکس شوید اول از همه باید از اصطلاحات آن کامل آگاه شوید. این بازار یک بازار قدیمی و پر ریسک است و شما باید آن را جدی بگیرید اگر اشتباه کوچکی انجام دهید یا بدون اطلاعات وارد این بازار شوید شکست می خورید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید