آموزش فارکس

فارکس یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای معاملاتی برای ارزهای خارجی به شمار می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم بازار مالی فارکس و شرایط آن را بررسی کنیم و همچنین شما را با مهمترین مفاهیم موجود در این حوزه آشنا کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید که به چندین پرسش متداول در حوزه آموزش فارکس نیز پاسخ خواهیم داد.

فارکس چیست؟

شما برای آموزش فارکس باید در ابتدا با معنی فارکس آشنا شوید. فارکس که مخفف (Foreign Exchange Market | FX) می‌باشد بازاری برای تبادل ارزهای خارجی می‌باشد. به عبارت دیگر بازار فارکس برای هر ارزی نرخ تبدیلی را در نظر دارد و در این بازار یک ارز به صورت ارز دیگری تبدیل می‌گردد. در بازار مالی فارکس، واحدهای پولی از طریق کارگزاری و به شکل جفتی مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین هنگامی که در بازار فارکس اقدام به معامله می‌کنیم در حال معامله یک جفت ارز هستیم. فارکس که آن را FX هم می‌نامند جزو بزرگترین بازارهای مالی به حساب می‌آید.

چه چیزی در فارکس معامله می شود؟

به بیان ساده پول و ارز است که در این بازار معامله می‌شود و چیزی به صورت فیزیکی معامله نمی‌شود. به طور کلی نرخ تبدیل یک ارز در برابر سایر ارزها بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد سایر کشورها است. 

چه چیزی در فارکس معامله میشود؟ در بازار فارکس علاوه بر ارز اقلامی مانند طلا، نقره، نفت، سهام شرکت های بزرگ دنیا نیز معامله می‌شود. ۸۰% معاملات ارزی در فارکس بر پایه ارزهای اصلی صورت می‌گیرد مانند GBP ,JPY,EUR, USD, CHF که این ها ارزهای رایج کشورهای توسعه یافته آمریکایی و اروپایی و آسیایی هستند مثلا جفت ارز USD/CHF برابر با ۰.۹۶۷۸ باشد یعنی   ۰.۹۶۷۸ فرانک برای خرید ۱ دلار آمریکا کافی است.

ویژگی‌ های منحصر به فرد بازار مالی فارکس

افراد زیادی روزانه در بازار فارکس اقدام به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری می‌کنند که علت ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر بفردی است که در این بازار وجود دارد. در ادامه به بررسی چند ویژگی مهم این بازار مالی می‌پردازیم:

 • حجم معاملاتی بسیار بالایی که در بازار فارکس وجود دارد.
 • پراکندگی و گستردگی محدوه جغرافیایی
 • ۲۴ ساعته و به صورت شبانه‌روزی بجز روزهای آخر هفته می‌توان در این بازار فعالیت نمود.
 • تنوع عوامل تاثیرگذاری که برای نرخ تبدیل ارز وجود دارد.

اصطلاحات رایج در بازار فارکس

در این بخش می‌خواهیم به اصطلاحات فارکس بپردازیم، برای آموزش فارکس شما باید با تمامی موارد بالا و همچنین اصطلاحات اصلی آن آشنا شوید در غیر این صورت شما نمی‌توانید با افراد حرفه‌ای در بازار فارکس فعالیت کنید چون نمی‌توانید معنی جملات آن‌ها را بفهمید، در ادامه ما می‌خواهیم به اصطلاحات فارکس بپردازیم با ما همراه باشید.

 • در بازار فارکس چه چیزهایی قابلیت معامله شدن را دارد؟

بازار فارکس، به این صورت است که شما یک ارزی را خریداری می‌کنید و ارز دیگری را می‌فروشید. در معاملات فارکس خرید و فروش ارز به صورت همزمان صورت می‌گیرد.

 • تریدر فارکس به چه شخصی گفته می‌شود؟

معامله‌گران یا تریدر فارکس، اشخاصی هستند که ارزها را خریداری می‌کنند تا بتوانند در آینده با قیمت بالاتری آن را بفروشند.

 • منظور از اصطلاح پوزیشن در بازار فارکس چیست؟

منظور از کلمه پوزیشن در فارکس معامله کردن است. که به دو نوع پوزیشن فروش و پوزیشن خرید تقسیم می‌شوند.

جفت ارز در فارکس چیست؟

همانطور که گفتیم در معاملات فارکس همیشه خرید و فروش ارز به صورت همزمان صورت می‌گیرد. به این دو ارز که خرید و فروش آن همزمان است، جفت ارز گفته می‌شود. اجزای جفت ارز شامل ارز پایه و ارز متقابل می‌شوند.

 • ارز پایه ارزی است که خریداری می‌شود.
 • ارز متقابل ارزی است که فروخته می‌شود.

دسته‌بندی جفت ارزها در بازار فارکس

در بازار فارکس هر زمانی شما با دو ارز خارجی روبه‌رو هستید. به عنوان مثال: دلار آمریکای خود را می‌فروشید و در مقابل یورو اروپا را خریداری می‌کنید. در این صورت شما به معامله جفت ارز پرداخته اید. در بازار فارکس جفت ارزها از ارکان اصلی هستند و به ۳ دسته ذیل تقسیم می‌شوند:

 • جفت ارز اصلی: جفت ارز اصلی، ارزهایی با بیشترین معاملات را شامل می‌شود و باتوجه به نقدینگی بالایی که وجود دارد اغلب مواقع امکان خرید و فروش آنها وجود دارد.
 • جفت ارز فرعی: جفت ارز فرعی جزو ارزهایی به شمار می‌آید که با آن معاملات زیادی صورت می‌گیرد اما در این جفت ارزها، دلار آمریکا به عنوان ارز پایه و ارز مقابل وجود ندارد.
 • جفت ارز بیگانه: جفت ارز بیگانه از ترکیب یک ارز اصلی و واحد پول کشورهای در حال توسعه ( مانند برزیل) به وجود می‌‌آید.

آموزش فارکس به صورت تصویری (ثبت‌نام و افتتاح حساب در فارکس)

برای اینکه بتوانید سرمایه‌گذاری خود را در بازار مالی فارکس آغاز کنید احتیاج به ثبت‌نام دارید. برای ثبت‌نام باید وارد سایت forex.com شوید. پس از وارد شدن در سایت و باز شدن صفحه اصلی سایت فارکس، بر روی دکمهTest drive with demo کلیک کنید. در مرحله بعدی برای تکمیل مراحل ثبت‌نام به صورت حساب آزمایشی، موارد خواسته شده را پر کنید و سپس دکمه submit  را کلیک کنید.

آموزش فارکس و ثبت نام

پس از اینکه نام کاربری و رمز خود را از طریق ایمیل دریافت کردید، صفحه معاملاتی ذیل را مشاهده خواهید کرد. نکته قابل توجه این است که حساب آزمایشی فارکس ۹۰ روزه می‌باشد.

فارکس چیست

اسامی جفت ارزهای اصلی در فارکس

جفت ارزهای اصلی در فارکس شامل ۷ جفت ارز می‌شود.

 1. EUR/USD
 2. USD/JPY
 3. GBP/USD
 4. USD/CHF
 5. USD/CAD
 6. AUD/USD
 7. NZD/USD

بازار فارکس، بازار تبادل ارزهای خارجی است که برگرفته و اختصاری از عبارت  Foreign Exchange Market می‌باشد. اگر آموزش فارکس را از فردی اشتباه یاد بگیرید باعث اشتباه می‌شود که اشتباه در فارکس سبب می‌شود سرمایه ما در خطر بزرگی قرار گیرد. بازار فارکس هیچ‌گونه بازار فیزیکی متمرکزی ندارد اما جزو مراکز معاملات ارزی به حساب می‌آید. باتوجه به اهمیت معاملات در بازار فارکس، در این مقاله می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که اشتباه در فارکس را برای معامله‌گران این به حداقل برسانیم.

انواع مختلف اشتباه در فارکس

 • عدم آگاهی و کمبود دانش کافی: یکی از مهمترین مواردی که منجر به شکست معاملات می‌شود، کمبود دانش کافی و آگاهی لازم در خصوص شرایط و موقعیت معاملات می‌باشد. معامله در بازار ارز بین الملل نیز مانند هر بازار دیگری نیاز به دانش دارد تا بتوانید از سرمایه خود محافظت کنید.
 • معاملات احساسی: معاملاتی که با برنامه و روش معاملاتی خاصی همراه نباشد و با احساسات معامله‌گر همراه باشد منجر به اشتباه در فارکس می‌شود. این مورد یکی از خطرناک‌ترین و مهمترین دلیل از بین رفتن سرمایه معامله‌گر می‌باشد. در بیشتر اوقات احساسات سبب طمع و اشتباه در فارکس می‌شود، در حالیکه با منطق و عقل می‌توان از ضرر احتمالی جلوگیری کرد.
 • انجام معاملات زیاد: معمولا انجام معاملات زیاد به این دلیل است که معامله‌گر می‌خواهد در تمام بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کند که این امر تقریبا محال است و منجر به اشتباه در فارکس و در نهایت منجر به ضرر می‌شود. بزرگترین معامله‌گران در جهان هم هیچ‌وقت معاملات زیاد را توصیه نمی‌کنند و انجام نمی‌دهند.
 • عدم اعتماد به پیش‌بینی افراد دیگر: در هنگام انجام معاملات به به معاملات افراد دیگر توجه نکنید. هر فردی با توجه به شرایط خود در بازارهای مالی معاملات خود را انجام می‌دهد. شرایط مالی افراد، دلایل حضور افراد در بازارهای مالی با یکدیگر متفاوت است و همین امر سبب می‌شود هرکس باتوجه به شرایط خود تصمیم‌گیری‌های مالی را انجام دهد تا از اشتباه در فارکس جلوگیری شود.
 • درنظر نگرفتن حد ضرر: نداشتن حد ضرر یا استاپ لاس به این معنی است که معامله‌‌گر باید برای معاملات و اشتباهاتی که ممکن است منجر شود، حد ضرر در نظر بگیرد. معامله‌گران باید قبل از شروع معامله حد ضرر را برای خود مشخص کنند و مقدار حد ضرر را در حین معامله افزایش ندهند.
 • انجام معاملات خلاف روند بازار: معمولا بیشتر معاملات در جهت حرکت‌های بازار صورت می‌گیرد. هم‌جهتی معاملات با روند و حرکت اصلی که در بازار وجود دارد منجر به سوددهی بیشتر و همچنین ریسک کمتر می‌گردد. پس توصیه می‌گردد، معاملات خود را در جهت حرکت‌های بازار انجام دهید و از معاملات خلاف جهت پرهیز کنید.
 • انجام معاملات در ساعت‌های نامناسب: میزان نوسان بازار در ساعت‌های مختلف، متفاوت است. عدم آگاهی با میزان نوسان موجود در ساعت‌های مختلف هر جفت ارزی می‌تواند سبب اشتباه در فارکس و معاملات شود.
 • دخیل کردن شانس در معاملات: برای سوددهی بیشتر در معاملات باید آن‌ها را مدیریت کنید و کامل زیر نظر داشته باشید و معاملات خود را به شانس واگذار نکنید.
 • عدم داشتن شجاعت در معاملات: بعضی از افراد بسیار محافظه‌کار هستند. این افراد دائما به فکر بدست آوردن قیمت‌های بهتر هستند. بازار را مدت زیادی در نظر می‌گیرند اما باز هم در زمان و مکان مناسب وارد بازار نمی‌شوند و اشتباه در فارکس را مرتکب می‌شوند.
 • ورود مناسب در معاملات: پیش‌بینی روند آینده بازار یکی از مهمترین کارهایی است که معامله‌گران برای جلوگیری از ضرر و اشتباه در فارکس انجام می‌دهند. در بسیاری از مواقع افراد روند حرکتی بازار را درست تشخیص می‌دهند اما ورود نامناسب و بی‌موقعی دارند که همین امر سبب ضرر می‌شود.
 • توجه زیاد به جزئیات: درگیری با جزئیات زیاد، انجام تحلیل‌های گوناگون تنها سبب تشویش و استرس سرمایه‌گذار و سیگنال‌های اشتباه در فارکس می‌شود. تا حد امکان سعی کنید از یک یا دو روش برای تحلیل بازار استفاده کنید و خود را درگیر روش‌های دیگران نکنید تا از اشتباه در فارکس جلوگیری شود.

سایت اصلی فارکس

سخن پایانی

در آموزش فارکس به بررسی بازار مالی فارکس پرداختیم. بازار مالی که از مهمترین بازارهای مالی به شمار می‌آید و اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری افراد دارد. از طرفی دیگر در این مقاله شرایط بازار فارکس، ویژگی‌های منحصر بفردی که این بازار نسبت به سایرین دارد را توضیح دادیم. مانند تمامی بازارهای مالی، بازار فارکس هم ترفندهای خاص خود را دارد که با آموزش و داشتن اطلاعات بیشتر می‌توان وارد این حوزه شد.