بورس بین الملل

بورس بین الملل

هم‌زمان با داغ­ شدن تب بورس در بازار سرمایه‌گذاری ایران، خیلی از سرمایه‌داران تمایل دارند که دارایی خود را در بازار بورس بین الملل سرمایه‌گذاری کنند. افراد می‌توانند با داشتن علم و مهارت موردنیاز، از فراز و نشیب‌های این بازار بین­ الملل سودآوری کنند. اگر تمایل دارید بدانید که بازار بورس بین ­المللی چیست و چگونه می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مقاله با ارزینو همراه باشید.

معرفی بورس بین الملل

بورس بین الملل، بازار بورسی است که سهام‌های مختلف شرکت‌ها و ارز در آن مبادله می‌شود. در این بورس جهانی بازارهای مختلفی وجود دارند، در این بازار پرداختی‌هایی از یک کشور به کشور دیگر انجام می‌شود. استفاده از این بازار بورس جهانی محدود به کشورها نیست و شرکت‌های تجاری و حتی افراد حقیقی نیز می‌توانند از این بازار ارز بین المللی نهایت استفاده را ببرند. کشورها ممکن است برای تسویه بدهی تجاری، اهداف دیگر پرداخت یا آوردن سرمایه خود را داشته باشند. شما می‌توانید سهام شرکت‌های بزرگ چند ملیتی را خریداری کنید.

بورس بین الملل و هرآنچه که باید از بازار بورس جهانی بدانید

انواع بورس‌های بین المللی

بورس‌های جهانی انواع مختلفی دارند که در ادامه به هر یک اشاره خواهیم کرد:

بازار کالا (Commodity Market)

در بازار کالا قیمت تبادل کالاها به صورت جهانی یا منطقه‌ای و براساس عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری می‌شوند. این بازار خود به بخش‌های مختلف دیگری تقسیم می‌شود.

مثال:

 • بازار کالاهای سخت (Hard): کالاهایی نظیر طلا، نقره، سیمان و فلزات خرید و فروش می‌شوند.
 • بازار نرم (Soft): در انواع خوراکی‌ها نظیر آب پرتقال و قهوه که متقاضیان بالایی دارند، عرضه می‌شوند.

در این میان سهم مهمی از بازار کالا در اختیار تبادل انواع انرژی مانند نفت، گاز، برق و زغال سنگ قرار دارد.

بورس بين‌الملل و هرآنچه در مورد آن بايد بدانيد

بازار سهام بین الملل (Stock Market)

بازار سهام بین الملل بسیار مشابه آن چیزی است که در بازار بورس داخلی کشورمان تجربه می‌کنیم. در این بازار شرکت‌های گوناگون می‌توانند سهام‌های خود را در آن عرضه کنند، در نتیجه فرد می‌تواند با خریداری سهام این شرکت‌ها در سود و زیان آنها شریک شود.

بازار اوراق قرضه (Bond Market)

بازار اوراق که همانند ایران، اوراق مشارکت دولتی و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک برای جذب سرمایه افراد به فروش می‌رسند. این اوراق قرضه که توسط کشورهای مختلف منتشر می‌شوند را می‌توان خریداری و به سود آنها دست پیدا کرد.

بازار تبادلات ارزی (FX)

یکی از مهم‌ترین انواع بورس‌های جهانی، بازار تبادلات ارزی است. در این بازار ارز کشورهای مختلف عرضه شده و ارزش پول هر کشور براساس میزان عرضه و تقاضایی که برای آن وجود دارد، تعیین می‌شود.

مثال : می‌توان نرخ برابری یورو و دلار را در این بازار بررسی کرد.

ارز دیجیتال (Digital Currency)

ارز دیجیتال یکی دیگر از انواع بازار بورس جهانی است که در آن تبادل ارزهای الکترونیکی مثل بیت کوین و … انجام می‌شود.

معایب و مزایا بازار بورس بین الملل

اگر به میزان کافی دانش و اطلاعات لازم درباره بازار بورس جهانی داشته باشید، مزایای این بازار می‌تواند به راحتی شما را برای سرمایه‌گذاری در بورس خارجی ترغیب کند.

مزایای بورس جهانی:

 1. سهام موجود در بورس قابل فروش است و به راحتی پول نقد در دسترس افراد است.
 2. در هنگام تورم زیاد، سرمایه‌گذاری در سهام اثر خالص بیشتری نسبت به ابزار با درآمد ثابت دارد.
 3. سهام در میان مدت و بلندمدت در مقایسه با سپرده‌ها، اوراق قرضه و سایر ابزارهای درآمد ثابت، تمایل به بازده بالاتر دارد.
 4. از طریق افزایش سرمایه و درآمد سود سهام، امکان ایجاد ثروت وجود دارد.
 5. بازار بورس بین الملل ۲۴ ساعته فعال است و فرد می‌تواند در هر ساعت از شبانه‌روز، نسبت به رویدادهای تاثیرگذار به سرعت واکنش نشان دهد.
 6. از تمام نقاط جهان می‌توان به بازار بورس جهانی، دسترسی آنلاین داشت.
 7. قبل از انجام معاملات و هرگونه فعالیت، می‌توان از پیش برنامه‌ریزی کرد.
 8. فعالیت در بازار بین المللی بورس تنها نیازمند به پرداخت کارمزد معین و منطقی است.
 9. این بازار از استانداردهای بین‌المللی پبروی کرده و امکان پیش‌بینی و برنامه‌ریزی مناسب در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 10. تغییرات در بازارهای ارزی قابل پیش‌بینی است و معمولا از یک نمودار خاص پیروی می‌کند.
 11. با شرکت در بورس بین الملل اعتباری بیش از سرمایه اولیه کسب خواهید کرد. برای مثال اگر ۱۰۰۰ دلار سرمایه اولیه دارید، می‌توانید تا سقف ۱۰۰ هزار دلار معاملات انجام دهید.
 12. سرعت تراکنش‌ها و انجام معاملات بسیار بالا و در حد چند ثانیه است.
 13. می‌توان از هر نقطه از جهان و با هر سیاست دولتی در پرو‌ژه‌های مختلف کشورهای پیشرفته مشارکت کرده و در سود آنها سهیم شوید.
 14. سهام بین الملل سودهی بالاتری نسبت به بازارهای محلی دارد.
 15. این بازار تحت تاثیر مشکلات منطقه‌ای و سیاست‌های دولتی قرار نگرفته و می‌تواند محل مطمئنی برای سرمایه‌گذاری باشد.

معایب بورس جهانی:

قرار دادن سرمایه در بورس جهانی همراه با ریسک تغییرات افزایش قیمت همراه است. مسائل سیاسی بر قیمت بازار سهام تاثیرگذار است. برای نمونه، کاربران ایرانی به دلیل وجود تحریم‌ها نمی‌توانند به طور مستقیم در بورس آمریکا سرمایه‌گذاری کنند و باید از روش‌های غیر مستقیم کمک بگیرند.

از دیگر خطرات می‌توان به کلاهبرداری مخصوصا در بازارهای غیرآمریکایی اشاره کرد. افرادی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند حتما باید از شرایط سیاسی و اقتصادی آن کشور، اطلاعات دقیقی داشته باشند.

چگونه وارد بورس بین الملل شویم؟

برای ورود به بورس بین الملل همانند بورس داخلی به وجود یک کارگزاری بورس بین الملل نیاز است. کارگزاری‌های بورس بین الملل به نام بروکر شناخته می‌شوند. این بروکرها از طریق ارتباط الکترونیک به شبکه بانکی متصل شده و از آخرین قیمت ارز مطلع می‌شوند.

نکته: هر بروکر نرم‌افزار اختصاصی خود را به مشتریان معرفی می‌کند.

سرمايه گذاري در بورس بين الملل

شما می‌توانید قبل از ثبت نام در هر بروکری، به سایت آن مراجعه کرده و سابقه آن در فضای اینترنت را بررسی کنید. علاوه براین خواندن نظرات باقی مشتریان می‌تواند کمک بزرگی به انتخاب یک بروکر شایسته باشد. بروکرها در ازای واسطه‌گری در انجام معاملات از مشتریان کارمزد دریافت می‌کنند. مبلغ این کارمزد ثابت نبوده و متناسب با هزینه کل معامله متغیر است.

بورس یا فارکس؟

یکی از سوالاتی که ذهن سرمایه‌گذاران بورس را درگیر کرده، مسئله سرمایه‌گذاری در بورس یا فارکس است. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام بازار بهتر است نیاز به بررسی عوامل متعدد دارد. مهمترین فاکتور در این نوع تجارت تحمل ریسک بالای آن است. به عنوان مثال، افرادی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارند اغلب برای بازار بورس و اوراق بهادار مناسب هستند ولی افرادی که می‌خواهند در کوتاه مدت خرید و فروش کنند(مانند تریدرهای نوسانگیر) به دلیل نوسان قیمتی زیاد فارکس را انتخاب می‌کنند.

بزرگترین بازارهای بورس جهانی

حال دیگر می‌دانید چگونه وارد بورس بین الملل شوید و اگر قصد سرمایه‌گذاری در بورس جهانی را دارید، ما در این جا بزرگترین بازارهای بورس جهانی را معرفی می‌کنیم تا با سرمایه‌گذاری در آن بتوانید به منبع کسب درآمد عالی برسید. همچنین با ثبت نام در بورس جهانی می‌توانید سرمایه‌گذاری را آغاز کنید.

 1. بازار سهام نیویورک
 2. بازار بورس توکیو
 3. بازار بورس هنگ کنگ
 4. بازار بورس شانگهای
 5. یورونکشست
 6. بازار بورس لندن
 7. بازار بورس تورنتو
 8. بورس بمبئی

بورس بين الملل و همه چيز در مورد آن

کلام آخر

بازار بورس بین الملل بازاری است که به دلیل وسعتی که دارد و تعداد حق انتخاب‌­‌های بیشتر برای افراد می­‌تواند گزینه بسیار مناسبی جهت سرمایه‌گذاری باشد اگرچه این بازار ریسک­‌هایی نیز دارد و لازم است افراد قبل از ورود و ثبت نام بورس بین الملل با این ریسک‌ها آشنا باشند. نحوه ورود به بورس بین المللی (نحوه ثبت نام بورس جهانی و نحوه وارد شدن به بورس جهانی) و ثبت‌نام بورس بین الملل برای ما ایرانیان معمولا به روش مستقیم انجام می­‌گیرد و لازم است برای ورود به این بازار با شرکت­‌های واسطه آشنایی کامل داشته باشیم.

سوالات متداول

چنانچه به تازگی قصد دارید که وارد بازار بورس جهانی شوید، مطمئنا با سوالات گوناگونی در ذهن خود مواجه شده‌اید. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین سوالات مربوط به راه اندازی بورس بین الملل را با هم مرور خواهیم کرد:

بورس بین الملل و فارکس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بورس بین الملل همان فارکس است؟ اما این تصور کاملا اشتباه است. فارکس بازار برابری ارزها است. تفاوت بورس جهانی و فارکس را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • ریسک سرمایه گذاری در بازار فارکس در مقایسه با بازار بورس جهانی کمتر است. درواقع ارزها نسبت به سهام‌ها دارایی‌های امن‌تری هستند و کمتر دچار نوسانات می‌شوند.
 • بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی دنیا است که روزانه بیش از ۵ تریلیون دلار حجم معاملات دارد. در مقابل بازار بورس نیویورک که بزرگ‌ترین بازار بورس جهان است روزانه ۱۰۰ میلیارد دلار حجم معامله دارد. درواقع در بازار فارکس تریدینگ به صورت لحظه‌ای و با سرعت بالا انجام شده و نقدینگی بالاتر است.
 • در بازار فارکس امکان کسب سود از کاهش قیمت نیز وجود دارد اما در بازار بورس جهانی تنها می‌توان از افزایش قیمت‌ها پول کسب کنیم.
 • در فارکس تنوع دارایی‌ها بالا بوده و هر فرد می‌تواند علاوه بر ارز، کالاهای معاملاتی، اوراق قرضه و ارزهای دیجیتال را خریداری کند. این در حالی است که در بازار بورس بین الملل تنها می‌توانیم سهام خرید و فروش کنیم.

آیا ایرانیان امکان خرید سهام بین الملل را دارند؟

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که ایرانیان در بورس جهانی مانند سرمایه گذاری در بورس آمریکا و یا بورس بین الملل با آن روبه‌رو هستند، ممنوعیت بستن قرارداد بروکرها با هویت ایرانی است.

در نتیجه چنانچه بروکری پیدا نکردید که با هویت ایرانی قرارداد ببندد می‌توانید به صورت غیرمستقیم در بازار بورس ثبت نام کنید. برای این کار سرمایه خود را در اختیار بروکر عامل در ایران گذاشته و با واریز وجه برای آن فرد می‌توان معادل دلاری همان پول را در حساب بروکر خود داشته باشید.

نکته:شما می‌توانید برای ورود و کسب درآمد از بورس بین الملل از طریق بازار بورس اصفهان به شیوه غیرمستقیم اقدام کنید.

آیا نرم افزار بورس بین الملل وجود دارد؟

از آنجا که برای حضور در بازار بورس جهانی به تفسیر و تحلیل دقیق داده‌ها نیاز است در نتیجه نرم‌افزارهای قدرتمندی در این زمینه طراحی شده‌اند که کاربر می‌تواند برای تحلیل وضعیت بازار سهام از آنها استفاده کنند.

نرم افزارها قدرتمند در زمینه تحلیل وضعیت سهام در بازار جهانی :

دیدگاه‌ خود را بنویسید