انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال و کاربرد آن

انواع ارز دیجیتال که شامل آلت­ کوین و توکن هستند می­توانند مانند پول واقعی عمل کنند اما شکل پولی دیجیتالی دارند و توسط هیچ مرجع مرکزی مدیریت و اداره نمی­شوند. یک محصول واقعی از عصر دیجیتال، انواع ارز دیجیتال بدون دخالت بانک­ها، دولت­ها یا هیچ واسطه­ای فعالیت می­کنند.

آنچه امنیت را فراهم می‌­کند رمزگذاری ارزها با کد رایانه­‌ای ویژه‌­ای است که رمزنگاری نامیده می­‌شود. آن‌­ها مانند یک معمای پیچیده طراحی شده‌اند به طوری که شکستن آن­‌ها سخت است. برای اطلاعات بیشتر روی آموزش ارز دیجیتال کلیک کنید.

انواع ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای رمزنگاری به طور کلی در یکی از دو دسته قرار می‌­گیرند:

  • سکه‌­هایی که می­‌توانند شامل بیت ­کوین و آلت ­کوین (ارزهای رمزپایه غیر بیت­ کوین) باشند.
  • توکن­ ها

آلت کوین چیست؟ (Altcoins)

آلت ­کوین به هر ارزی که بیت ­کوین نباشد اشاره دارد. بیت ­کوین یکی از انواع ارز دیجیتال محبوب است که با راه ­حل­‌های محاسباتی برای مسائل پیچیده ریاضی تولید می­‌شود. نام “altcoin” در واقع به معنای “جایگزین بیت­ کوین” است.

در انواع ارز دیجیتال، آلت­ کوین و کوین مترادف هستند که برای مراجعه به ارزهای رمزپایه استفاده می­‌شوند.برخی از آلت­ کوین ها عبارت­‌اند از:

  • Peercoin
  • Litecoin
  • Dogecoin
  • Auroracoin
  • Namecoin

توکن چیست ؟(Tokens)

برخلاف altcoins، توکن­ ها از طریق یک پیشنهاد اولیه کوین ها یا ICO در بلاک چین‌ های موجود ایجاد می‌­شوند تقریباً مشابه پیشنهاد سهام. متداول‌ترین بستر رمز ارزهای بلاک چین، Ethereum هستند. توکن ها نوعی رمزگذاری هستند که به طور خاص به صف­‌های طولانی اعداد و حروف نشان­‌دهنده رمزنگاری استفاده شده در معامله، مانند انتقال پول یا پرداخت قبض اشاره دارد.

توکن ­ها می­‌توانند برای نشان دادن سهام یک سرمایه‌­گذار در شرکت استفاده شوند یا می­‌توانند برای اهداف اقتصادی مورد استفاده قرار گیرند، دقیقاً مانند دادخواست قانونی. این بدان معناست که دارندگان توکن می­‌توانند از آن­ها برای خرید استفاده کنند یا می­‌توانند مانند سایر اوراق بهادار برای سودآوری توکن ها را معامله کنند.

تفاوت کوین و توکن در انواع ارز دیجیتال

در انواع ارز دیجیتال از تفاوت اساسی توکن دیجیتال و کوین (سکه) دیجیتال به شرح زیر است: سکه های دیجیتال بر اساس شبکه بلاک چین بومی آن‌ها ساخته می‌شوند، توکن ها بر روی بلاک چین موجود ساخته می‌شوند. از سکه‌های دیجیتال می‌توان برای پردازش پرداخت استفاده کرد، اما نشانه‌ها برای نیازهای متعدد مناسب هستند.

 

انواع ارز دیجیتال و کاربرد آنها

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

دفتر کل توزیع شده که معاملات انواع ارز دیجیتال رمزنگاری شده را انجام می‌دهد به عنوان بلاک چین شناخته می‌شود. یک بلاک چین شامل بلاک‌هایی است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کنند. این اطلاعات زمان بندی شده و در دفتر کل ارسال می‌شود تا هر تراکنش توسط سایر ذینفعان بلاک چین تأیید شود و هرگز تغییر نکند. به منظور انجام تراکنش روی بلاک چین، کاربران موافقت می‌کنند هزینه کمی را بپردازند، که به حفظ امنیت خود بلاک چین کمک می‌کند.

فرض کنید می‌خواهید مقدار کمی بیت کوین از انواع ارز دیجیتال برای دوست خود ارسال کنید. شما با استفاده از کیف پول بیت کوین خود یک معامله ایجاد می‌کنید و درخواست ارسال بیت کوین به کیف پول دوست خود را می‌دهید و موافقت می‌کنید که هزینه معامله را در طول راه بپردازید. پس از درخواست تراکنش، تراکنش شما با سایر تراکنش ها در یک بلاک در بلاک چین بیت کوین گروه‌بندی می‌شود. این بلاک توسط ماینرها تأیید شده و در بلاک چین ارسال می‌شود و تراکنش را کامل می کند.

انواع ارز دیجیتال در ایران

انواع ارز دیجیتال مثل بیت کوین توسط هیچ بانک مرکزی صادر، تأیید، تنظیم یا چاپ نمی‌شود و از طریق استخراج توسط کامپیوتر تولید می‌شود. بیت کوین علاوه بر اینکه یک ارز رمزنگاری‌شده است که ربطی به هیچ دولتی ندارد، یک سیستم پرداخت همتا به همتا است، زیرا به شکل فیزیکی وجود ندارد. به این ترتیب روش مناسبی را برای انجام معاملات برون مرزی بدون کامزد نرخ ارز ارائه می‌دهد. علی‌رغم استفاده از آن برای خرید کالا و خدمات، هنوز قوانین بین‌المللی یکسانی وجود ندارد که ارز دیجیتال را تنظیم کند.

 انواع ارز دیجیتال معتبر برای سرمایه گذاری

۱.بیت کوین Bitcoin

بیت­ کوین از انواع ارز دیجیتال است؛ به طور خاص، این ارز رمزنگاری­‌شده در نظر گرفته شده است زیرا رمزنگاری، ایجاد و معاملات بیت کوین را تسهیل می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۸.۵ میلیون رمز بیت­ کوین در حال گردش است، در حالی که محدودیت فعلی ۲۱ میلیون وجود دارد. 

۲.بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت­ کوین کش از انواع ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ معرفی شد، یکی از محبوب­‌ترین انواع ارز دیجیتال در بازار است. تفاوت اصلی آن با بیت­ کوین اصلی اندازه بلوک آن است: ۸ مگابایت. اندازه بلاک Bitcoin اصلی که فقط ۱ مگابایت است این برای کاربران به معنی سرعت پردازش سریع­تر است.

۳.لایت کوین Litecoin

لایت­ کوین از انواع ارز دیجیتال به طور فزاینده‌­ای در همان نفس بیت ­کوین استفاده می­‌شود و عملکرد آن تقریباً به همان شیوه است. در سال ۲۰۱۱ توسط چارلی­لی، کارمند سابق گوگل ایجاد شد. او آن را برای بهبود فناوری بیت ­کوین طراحی کرده است، با زمان معامله کوتاه­تر، کارمزد کمتر، استخراج‌­کنندگان متمرکزتر.

 

انواع ارز دیجیتال استلار

۴.اتریوم Ethereum

برخلاف بیت­ کوین، اتریوم به اندازه برنامه‌های غیرمتمرکز روی ارز دیجیتال تمرکز ندارد. می‌توانید اتریوم را به عنوان یک فروشگاه برنامه در نظر بگیرید.

این پلتفرم در تلاش است تا کنترل برنامه­‌ها را به سازندگان اصلی خود بازگرداند و این کنترل را از واسطه‌­ها بگیرد. تنها شخصی که می‌­تواند در برنامه تغییراتی ایجاد کند، سازنده اصلی است.ارزی که در اینجا استفاده می‌­شود Ether نام دارد که توسط توسعه­‌دهندگان برنامه و کاربران به عنوان ارز استفاده می­‌شود.

۵.ریپل Ripple 

ریپل یکی از انواع ارز دیجیتال است، اما مبتنی بر Blockchain نیست. این مورد برای کاربران فردی بیشتر نیست بلکه برای شرکت­‌های بزرگتر است، که مبالغ بیشتری را به پول منتقل می‌­کنند (سکه آن را XRP می‌­نامند) در سراسر جهان.

۶.استلار Stellar

تمرکز Stellar بر نقل و انتقالات پول است و شبکه آن به گونه ای طراحی شده است که حتی در مرزهای ملی نیز سریع­تر و کارآمدتر می‌شود. این توسط Jed McCaleb، بنیان­گذار Ripple در سال ۲۰۱۴ طراحی شده است و توسط یک سازمان غیرانتفاعی به نام Stellar.org اداره می­‌شود.

۷.نئو NEO

NEO که قبلاً Antshares نامیده می‌­شد و در چین توسعه یافته بود، بسیار تهاجمی به دنبال تبدیل­ شدن به یک بازیکن رمزگذاری جهانی بزرگ است. تمرکز آن قراردادهای هوشمند (قراردادهای دیجیتال) است که به کاربران امکان می‌­دهد بدون استفاده از واسطه توافق‌نامه‌هایی ایجاد و اجرا کنند.

۸.کاردانو  Cardano

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال کاردانو است. هدف کاردانو این است که با ایجاد محصولات مالی غیر متمرکز مشابه اتریوم و هم‌چنین ارائه راه حل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره ای، تقلب در رای دهندگان و ردیابی قراردادهای قانونی، از جمله موارد دیگر، سیستم عامل مالی جهان باشد. از ژانویه ۲۰۲۱ سرمایه بازار کاردانو ۹.۸ میلیارد دلار است.

سخن پایانی

انواع ارزهای دیجیتال از مهیج­‌ترین گزینه­‌های سرمایه­‌گذاری در بازارها را ارائه می­‌دهند. اکنون که در ارزینو با انواع ارز دیجیتال آشنا شدید به عنوان سرمایه­‌گذارانی که به دنبال ایجاد تنوع در بازارهای رمزنگاری هستید، باید ارزهایی را انتخاب کنید که بازدهی بالایی دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید